Trwa ładowanie proszę czekać ...

Leasing używanego auta

17 listopada 2016

Używane auta stanowią większość pojazdów kupowanych na terenie Polski. W konsekwencji tego leasingodawcy zaczęli udzielać finansowania również dla tego rodzaju pojazdów. Nie każdy samochód może być jednak finansowany w tego rodzaju sposób, głównym czynnikiem mającym na to wpływ jest wiek auta. O ile nie będziemy mieli problemu z autem trzyletnim o tyle z autami starszymi niż 5 lat leasing może być niedostępny. W takiej sytuacji pozostaje indywidualne rozpatrzenie sprawy. Wszystko sprowadza się do tego, jaki to model auta oraz jaka jest jego wartość. W przypadku nowych samochodów umowa leasingowa trwa najczęściej 5 lat, co pozwala na równomierne rozłożenie kosztów, natomiast, jeśli mamy do czynienia z używanym autem okres leasingowy będzie krótszy a raty wyższe.

Koszty
Warunki leasingu aut używanych różnią się od tych dla aut nowych. W przypadku aut używanych koszty związane z zakupem są większe dzieje się tak, ponieważ leasingodawca wymaga przeglądu technicznego, wyceny przez rzeczoznawcę, koszty te ponosi leasingobiorca. Ponadto wymagane jest ubezpieczenie AC i OC, którego koszty również ponosi leasingobiorca. Najczęściej w przypadku samochodów używanych nabywca rezygnuje z AC, jednak w tym wypadku wymagane jest pełne ubezpieczenie i nie można tego zrobić. Co więcej koszty początkowe są dużo większe gdyż w przypadku pojazdu nowego wpłata inicjacyjna będzie nie większa niż 5 % wartości pojazdu, natomiast w przypadku pojazdu używanego opłata ta będzie w granicach od 5% do nawet 45% a wszystko to zależy od modelu samochodu.

Przy zakupie używanego auta najlepszym rozwiązaniem jest leasing operacyjny, który zapewni nam lepsze warunki umowy leasingowej. W tym celu musimy uwzględnić fakt, że istotne jest to, od kogo kupujemy oraz to, aby jako dowód sprzedaży był w postaci pełnej faktury VAT. Nie jest to jednak łatwy do otrzymania dokument. W przypadku osób prywatnych najczęstszą formą umowy jest umowa kupna-sprzedaży, w przypadku komisów jest to faktura VAT marża. W konsekwencji tego leasingodawca zaproponuje nam najpewniej leasing finansowy. Przy takim obrocie sytuacji należy się zapoznać z umową i porównać opłaty z niej wynikające z opłatami, jakie musielibyśmy uiszczać w przypadku zaciągnięcia kredytu, a następnie ocenić, co będzie dla nas bardziej opłacalne.

Leasing używanego samochodu jest opcją, którą należy dokładnie przemyśleć i ustosunkować się do niego względem naszej sytuacji, jeżeli jednak mamy możliwość nabycia samochodu nie starszego niż 3 lata, którego pochodzenie jest wiarygodne a sprzedawca godny zaufania może się to okazać naszą szansą.