Trwa ładowanie proszę czekać ...

Chcę kupić używane auto, na co zwrócić uwagę?

17 listopada 2016

Przy zakupie używanego auta pamiętać należy, że cena jest głównym czynnikiem. Jednak nie dajmy się złapać na superokazje, ponieważ zakup auta tańszego nie koniecznie okaże się lepszym wyborem. Przed zakupem powinniśmy usiąść i przemyśleć, jakie są nasze możliwości finansowe w danym momencie oraz na jakie koszty eksploatacyjne jesteśmy w stanie sobie pozwolić w dalszym okresie czasu. Co więcej musimy wiedzieć, do czego będziemy używać samochodu i na jakie wyposażenie będziemy zwracać uwagę. Najważniejszą rzeczą, którą należy sprawdzić w pierwszej kolejności jest legalność pojazdu.

Sprawdzamy czy posiada ono komplet dokumentów pozwalających nam zweryfikować gdzie było zakupione i serwisowane, ilu miało właścicieli oraz czy numer silnika i nadwozia jest zgodny z tymi zawartymi w dokumentach. Po upewnieniu się, że pojazd spełnia wszystkie konieczne przepisy prawne do jego eksploatowania przechodzimy do sprawdzenia stanu technicznego. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest sprawdzenie pojazdu w ASO lub też pomoc od osoby posiadającej profesjonalne kwalifikacje w dziedzinie mechaniki samochodowej a w dzisiejszych czasach także elektryki i elektroniki. Jeśli jednak chcemy dokonać tylko wstępnych oględzin przed tym czy zdecydujemy się na dalsze sprawdzanie możemy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, które pozwolą nam ocenić w sposób przybliżony stan, w jakim pojazd się znajduje.

Zacząć należy od sprawdzenia przebiegu, to najlepszy sposób sprawdzenia jak mocno samochód został wyeksploatowany. Im większy przebieg tym bardziej zużyte podzespoły, jednak przebieg może zostać zmieniony przez nieuczciwego sprzedawcę i należy o tym pamiętać. Kolejną czynnością pomagającą w ocenie jest zajrzenie pod maskę, jeżeli jest tam zbyt czysto to możliwe, że jest to próba ukrycia przecieków warto wtedy dokładniej się przyjrzeć, szczególnie po dłuższej jeździe próbnej. Warto też przyjrzeć się jak wygląda olej, czy jest zachowany jego odpowiedni poziom oraz czy nie jest zbyt zużyty. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie płynu chłodniczego.

Po tych oględzinach możemy przejść do zbadania lakieru. Dokładna analiza nadwozia pozwoli nam zweryfikować jak właściciel dbał o pojazd oraz czy nie miał stłuczki, miejsce naprawy najczęściej różni się nieznacznie odcieniem lakieru od oryginalnej barwy karoserii.Przy zakupie auta używanego należy pamiętać, że emocje to zły doradca. Zakup należy dokładnie przemyśleć, tym bardziej, że większość sprzedawców może nie być z nami w pełni uczciwa i próbować ukryć mankamenty pojazdu.