Trwa ładowanie proszę czekać ...

Zakup używanego auta, kto nam przyjdzie z pomocą?

17 listopada 2016

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego auta musimy być świadomi, że podejmujemy pewne ryzyko związane z brakiem pełnej wiedzy, co działo się z pojazdem i jak był on eksploatowany. Kierowane tą świadomością osoby przymierzające się do nabycia samochodu z drugiej ręki w większości przypadków decydują się skorzystać z dodatkowej opinii, jednak osoby wybierane w tym celu nie zawsze okazują się pomocne. Przy zakupie samochodu trzeba posiadać odpowiednią wiedzę pozwalającą na ocenę danego pojazdu, jednak sama wiedza nie wystarczy należy również przeprowadzić badania diagnostyczne.

Przeprowadzenie takiej kontroli pozwoli nam na uniknięcie przykrych niespodzianek, które mogłyby wyjść z ukrycia po zakupie.
Do niedawna osoby chcące wejść w posiadanie używanego auta konsultowały się przy jego wyborze z zaprzyjaźnionymi mechanikami, członkami rodziny lub innymi osobami, które posiadały ogólną wiedzę z zakresu mechaniki oraz doświadczenie pozwalające na sprawdzenie i ocenę ogólnego stanu technicznego. Dziś wraz z gwałtownym rozwojem technologicznym działania takie przestały mieć jakikolwiek sens.

W dzisiejszym świecie standardem przy zakupie auta staje się wizyta w Autoryzowanej Stacji Obsługi, już ponad połowa osób kupujących używane auta korzysta z ich usług. Proces ten jest wspierany przez dobrych sprzedawców oraz mechaników, którzy ze względu na specjalistyczną wiedzę będą w stanie dokonać profesjonalnej oceny auta. Kolejną osobą, do której możemy zwrócić się o pomoc jest rzeczoznawca. To rozwiązanie nie jest jeszcze jednak zbyt powszechne, jednak osoba o odpowiednich uprawnieniach może być bardzo pomocna przy ocenie stanu pojazdu. Kolejnym doradcą klienta został internet.

W dobie komputerów możemy sprawdzić auto w Systemie Informatycznym Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, pozwala nam to dowiedzieć się, kto był właścicielem pojazdu i jest nim aktualnie, czy pojazd brał udział w takich zdarzeniach jak kradzież czy wyrejestrowanie, możemy także sprawdzić informacje o ostatnim badaniu technicznym i stanie licznika z owego badania.
Podczas zakupu pojazdu należy pamiętać o sprawdzeniu możliwości zbadania auta w ASO, przeprowadzenia jazdy próbnej poza placem, informacji o sytuacji finansowej sprzedawcy, udokumentowanej historii samochodu i profesjonalizmu osoby sprzedającej.