Trwa ładowanie proszę czekać ...

Kradzież przez fabryczną niedoskonałość

17 listopada 2016

Auta marki Audi, Volkswagen, Seat i Skoda mogą okazać się łatwym łupem dla złodziei jak wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez niemieckie konsorcjum śledcze. Konsorcjum Volkswagena mogło wyprodukować nawet 100 milionów pojazdów, które mogą mieć wadę umożliwiającą kradzież. Informacje o tej wadzie zostały zdobyte podczas śledztwa dziennikarskiego przeprowadzonego przez niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung” we współpracy z regionalnymi rozgłośniami publicznymi. Dziennikarze ustalili, że z powodu ograniczonej liczby haseł, jakie zostały wykorzystane przy produkcji wcześniej wspomnianych modeli hakerzy są w stanie pokonać bariery bezpieczeństwa znajdujące się w pilotach do samochodów przy użyciu starszych kluczy. Za ich pomocą są w stanie sterować zamykaniem i otwieraniem drzwi oraz bagażników.

Zdaniem osób badających tą sprawę usterka ta może dotyczyć nawet oszałamiającej liczby stu milionów samochodów znajdujących się na całym świecie. Według śledztwa dziennikarskiego usterka ta w szczególności dotyczy samochodów wypuszczonych na rynek pod markami konsorcjum Volkswagena takimi jak Volkswagen, Seat, Skoda i Audi. Od samego koncernu nie udało się uzyskać obszerniejszej wypowiedzi, przedstawiciel medialny udzielił tylko krótkiego komentarza, w którym poinformował, że systemy za pomocą, których zabezpieczane są obecnie produkowane pojazdy zapewniają znacznie lepszy poziom bezpieczeństwa niż te, które były użyte do produkcji pojazdów w wieku do piętnastu lat.

Oprócz usterek w konsorcjum Volkswagena dziennik wraz z rozgłośniami podaje, że również inni producenci aut mogli wyprodukować pojazdy, które też zawierały tą wadę. Jako kolejne firmy produkujące auta z tą usterką umożliwiającą kradzież samochodu media podały francuskie firmy takie jak Citroen, Peugeot i Renault a także innych zagranicznych producentów takich jak Fiat, Opel i Nissan a także Ford. W przypadku Citroena podejrzane są modele Nemo i Jupiter, jeśli chodzi o Peugeota tutaj najbardziej narażony jest model 207, Renault mógł produkować modele Clio i Twingo z tą wadą natomiast modele produkowane przez Fiata to Punto i Panda. W przypadku opla mówimy o Astrze i Corsie, Nissan może mieć problemy z Qashqaiem natomiast Ford z modelem Ka.