Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak kupować używane auto?

17 listopada 2016

Wraz z podjęciem decyzji o zakupie używanego pojazdu musimy być świadomi, że to nie koniec naszych wydatków. Używane auta są już eksploatowane, a co za tym idzie niektóre części na pewno się już zużyły. Części zużyte należy wymienić, podobnie jak niektóre części wymienia się po przejechaniu pewnej liczby kilometrów. Dzięki takim zabiegom użytkowanie pojazdu jest bezpieczniejsze i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo nastąpienia poważnej awarii. Dlatego ważne jest, aby w sposób rozważny podchodzić do zakupu używanego samochodu. Przed dokonaniem kupna należy sprawdzić czy samochód nie był kradziony, czego nie robi około 90% kupujących. Ponadto ponad połowa kupujących nie przegląda książki serwisowej i nie bierze auta na jazdę próbną, a podczas zakupu wspiera ich znajomy, który posiada pewną wiedzę o samochodach. Oprócz tego więcej niż jedna trzecia klientów nie sprawdza numeru VIN. Ostatnim ważnym elementem podejścia do kupowania używanego auta jest polowanie na super okazję, czyli auta o bardzo niskiej cenie w stosunku do ich rynkowej wartości. Jednak takie ,,okazje’’ mogą się stać pułapką na naiwnych klientów.

Przy zakupie samochodu w celu zminimalizowania szans poniesienia strat możemy dokonać wyboru w czterech krokach:
Krok pierwszy to wybranie auta, w tej kwestii nieoceniony stał się internet, który za pomocą szeregu różnych portali daje nam dostęp do ogromnej liczby ofert. Przy wyborze zwróćmy uwagę na to czy w ofercie danego pojazdu znajduje się jego opis, liczba zdjęć, sposób opisania pojazdu i numer do sprzedawcy. Warto również sprawdzić czy auto jest zarejestrowane w Polsce lub w przypadku pochodzenia zagranicznego czy wszystkie opłaty związane z importem są uregulowane. Kolejnym ważnym elementem każdej oferty jest numer VIN, to on pozwala na sprawdzenie historii pojazdu, tego gdzie był serwisowany oraz jaki jest jego rzeczywisty przebieg.

Krok drugi to sprawdzenie pojazdu. Przed zakupem należy się upewnić, że opis pojazdu jest zgodny z rzeczywistością oraz nie posiada on żadnych poważniejszych usterek, których naprawa wiązałaby się ze znacznymi kosztami. W tym celu najlepiej przeprowadzić kontrolę stanu technicznego w ASO lub zdobyć pomoc osoby o odpowiednich kwalifikacjach pozwalających na weryfikację stanu pojazdu. Ponadto warto też sprawdzić stan prawny pojazdu i tego czy posiada pełną dokumentację.
Trzeci krok to zakup pojazdu, przy nim również powinniśmy zachować ostrożność. Podczas tej czynności należy pamiętać, aby pieniądze przelać dopiero po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży i obejrzeniu pojazdu. Jeśli wpłacimy zaliczkę przed tymi czynnościami nie mamy możliwości uzyskania zwrotu. Nie należy się zgadzać również na zaniżenie ceny sprzedaży w umowie, ponieważ jest to niekorzystne dla kupującego. Transakcji najlepiej dokonać przelewem, dzięki czemu uzyskamy dowód wpłaty. W przypadku płatności gotówkowej, najlepszym rozwiązaniem jest wypłacenie gotówki z pobliskiego banku i dokonania kupna w miejscu publicznym w towarzystwie znajomego.

Krok czwarty to dopełnienie formalności po zakupie, udaj się do wydziału komunikacji w celu dokonania rejestracji samochodu. Zadbaj też o to, aby samochód miał ważny przegląd techniczny oraz posiadał ubezpieczenie.