Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jaki samochód wybrać? Poradnik

17 listopada 2016

Przy zakupie samochodu należy zwrócić uwagę na kilka istotnych decyzji, które pozwolą nam na zakup auta w sposób najlepiej spełniający nasze wymagania. W celu dokonania odpowiedniego wyboru należy przemyśleć, jaką kwotą dysponujemy na zakup auta, to pozwoli nam zdeterminować, w jakim przedziale samochodów będziemy się obracać. Następnym krokiem będzie określenie, czego szukamy w naszym przyszłym pojeździe, czyli określenie rodzaju paliwa, jego zużycie, pojemność silnika, komfort i bezpieczeństwo a także przeciętne koszty napraw. Kiedy już w sposób ogólny będziemy wiedzieć, czego szukamy przejdźmy do bardziej szczegółowych rozważań. Pierwszym ważnym krokiem jest określenie czy chcemy kupić pojazd nowy czy też używany.

Każdy z nich posiada pewną gammę zalet i wad. Na przykład auta nowe dają nam pewność pochodzenia oraz to, że wraz z zakupem pojazdu z salonu otrzymujemy kilkuletnią gwarancję a co za tym idzie ogranicza to nasze koszty eksploatacyjne, jednak z drugiej strony auta te są zdecydowanie droższe od używanych, a w przeciągu pierwszych lat tracą dużo na wartości. W przypadku aut używanych nie mamy natomiast pewności, co do historii samochodu oraz tego, co się z nim działo podczas użytkowania, dodatkowo takie auta są bardziej awaryjne gdyż ich podzespoły pracowały przez jakiś czas. Plusem natomiast takich pojazdów jest ich cena oraz fakt, że za mniejsze pieniądze możemy sobie pozwolić na lepsze wyposażenie, dodatkowo cena takich aut nie spada w sposób tak gwałtowny jak nowych pojazdów.

Kolejny punkt naszych rozważań to koszty, jakie generuje zakup auta. Należy pamiętać, że kupno pojazdu to dopiero początek wydatków. Wraz z zakupem rozpoczynają się wydatki związane z eksploatacją i utrzymaniem odpowiedniego stanu technicznego i prawnego. Musimy uwzględnić koszt rejestracji, ubezpieczenia, przeglądu technicznego lub uregulowania ewentualnych rat kredytu. Poza tym należy pamiętać o kosztach paliwa, myjni czy miejsca parkingowego a także naprawach i wymianach niektórych podzespołów. Jeśli już uwzględnimy to wszystko należy następnie przejść do szukania pojazdu, tu możemy się posłużyć internetem, prasą, komisami i giełdą.

Kiedy już znajdziemy interesującą nas ofertę dobrze jest porównać ją z innymi dla danego modelu, to pozwoli nam ocenić czy cena nie jest zawyżona lub podejrzanie niska. Jeśli jesteśmy zdecydowani na daną ofertę należy dokonać oględzin pojazdu i jazdy próbnej. Warto wtedy zgłosić się po pomoc do odpowiednich osób posiadających profesjonalne kwalifikacje lub punktów pozwalających na zbadanie stanu pojazdu. Kiedy stan pojazdu okazał się zgodny z tym, czego oczekiwaliśmy i zdecydowaliśmy się na zakup należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

W przypadku, gdy chcemy przekazać sprzedającemu część pieniędzy w umowie kwota ta musi być opisana, jako zaliczka, w przeciwnym wypadku nie ma możliwości jej odzyskania, ponadto nie pozwalamy na zaniżenie wartości pojazdu w umowie. Po zawarciu umowy kupna-sprzedaży trzeba się jeszcze zająć wypełnieniem odpowiedniego formularza podatkowego, podjąć decyzje dotyczące ubezpieczenia zarejestrować samochód i odebrać kartę pojazdu od poprzedniego właściciela.