Trwa ładowanie proszę czekać ...

Diesel czy benzyna?

17 listopada 2016

Wraz z zakupem używanego auta musimy podjąć decyzję, na jaką jednostkę napędową się zdecydujemy, czy będzie to silnik diesla czy też benzynowy. Zarówno silniki jednego jak i drugiego posiadają pewne wady i zalety. Na dzisiejszym rynku nieznacznie dominują pojazdy z napędem benzynowym. Wynika to prawdopodobnie z tego, że jednostki benzynowe można zmodyfikować na napędzane LPG oraz fakt, że naprawy silników diesla są najczęściej droższe.

Jednak oba rodzaje jednostek mają swoich zwolenników. Silniki diesla działają na oleju napędowym jest to zarówno wadą jak i zaletą tych jednostek. Jest to zaleta, ponieważ paliwo to jest jednym z najbardziej efektywnych, do jakich mamy na dzień dzisiejszy dostęp. Konsekwencją tego ze zawiera ono większą ilość energii niż benzyna jest mniejsze zużycie paliwa. Dzięki temu przebieg diesla jest również większy zwykle o około jedną czwartą w porównaniu z silnikami benzynowymi. Do niedawna dodatkową zaletą był fakt, że olej napędowy był tańszy od benzyny, w dzisiejszych czasach kosztuje jednak często tyle samo, ponieważ popyt na ropę, która jest bardziej efektywnym paliwem jest generowany przez inne urządzenia i pojazdy niż samochody osobowe.

Przykładem mogą być ciężarówki i maszyny budowlane. Kolejnym argumentem przeciwko dieslowi jest to, że podczas spalania się paliwa uwalniane są tlenki azotu, które należy neutralizować przy użyciu odpowiednich filtrów, co generuje większe koszty eksploatacyjne ze względu na konieczność wymiany filtrów. Silniki wysokoprężne są to silniki trwalsze od swoich benzynowych odpowiedników a także bardziej zaawansowane technologicznie, jeśli odpowiednio zadbamy o nasz silnik przejedzie zdecydowanie więcej kilometrów niż benzyniak. Jednak, jeżeli zaniedbamy diesla koszty naprawy mogą okazać się wyższe ze względu na większe zaawansowanie techniczne tej jednostki.

Jednostki diesla cechują się również większym momentem obrotowym, co powoduje lepsze ruszanie z miejsca oraz poruszanie się z przyczepką. Wraz z zaostrzeniem norm dotyczących emisji istnieje ryzyko, że zostaną wprowadzone zakazy poruszania się pojazdami z tymi jednostkami po terenie niektórych miast lub też zostaną wprowadzone dodatkowe podatki ekologiczne dla właścicieli takich pojazdów.